Кульська Інна Костівна

Інна Костівна Кульська народилася 11 листопада 1909 року в Санкт-Петербурзі.

Дитинство поетеси пройшло у мальовничому селі Самгородок на Козятинщині. Там жили її дідусь Ієронім і бабуся Філорета Мілентіївна. Дідусь був священником, бабуся – неперевершена майстриня розписування печі та писанки, розповідати українські та польські приповідки, співати і грати на скрипці. Живучи у такому доброзичливому і творчому середовищі, дівчинка мала змогу розвивати свої артистичні та поетичні здібності.

Навчалась Інна спочатку в Києві, де жили батьки, в трудовій школі. Потім в театральному інституті та державному університеті на літературному факультеті. Почала писати вірші ще в студентські роки. Захоплювалася хореографією, режисурою, драматургією театру. Її п’єса «Жінка сходу» в постановці цього театру йшла на сцені Київського оперного театру, коли акторці було лише 15 років. При Будинку вчених Кульська сама керує драматичним гуртком, пише жартівливі п’єси. Та понад усе захоплюється літературою, написанням поезії для дітей.

Інна Костівна була учасницею Великої Вітчизняної війни. Під час окупації м. Києва розповсюджувала листівки, була зв’язана з підпіллям, з партизанськими загонами. Нагороджена медалями.

Інна Кульська працювала секретарем Уманської районної газети. З 1946 року - редактор дитячої улюбленої газети «Зірка». Того ж року виходить збірка дитячих віршів «Струмочок». Через деякий час одружується з літературним критиком – Кульським. В 1948 році народжує сина Ігоря. Сім’я проживає у невеличкій квартирі в Будинку літераторів. Пік літературної творчості письменниці припадає на 60-70 роки. В цей час вона часто приїздить до Самгородка, привозить свої книги для середньої школи, бібліотеки, школи-інтернату для дітей з вадами зору.

Поетичні твори Інни Костівни Кульської часто використовують при проведенні різних заходів у Самгородку.
Згадуючи юність, поетеса казала: «Вірші із мене просто вихлюпувались». Пізніше ці вірші з’являлися перед маленькими читачами цікавими збірками: «Розумні рученята», «Струмок», «Барвисте коло», «Хоровод чудних пригод», «Їжачиха», «Хто райдугу дістане». У її збірках – барвисте коло дитячих інтересів, усього, чим сповнене життя малюків. Інна Кульська володіла чудовим умінням розмовляти з дітьми і особливо з наймолодшими – дошкільнятами – таким художнім словом, яке неухильно знаходить дорогу до їхнього розуму, допомагає пізнавати навколишній світ в усіх його складностях і багатогранності.

Добірки віршів «Дружим з місяцями, а місяці з нами» легко, без напруги допоможуть дітям вивчити місяці року. «Ми – родина вітамінна» - цікавий сценарій про ягоди і фрукти, що ростуть у саду. А прочитайте вірш «Молодий борщ». Скільки в ньому щирості, приправленої лукавинкою! Не кожному вдається говорити з дітьми їхньою мовою, розуміти їхні характери і вчасно підхвалити, підбадьорити, а часом і боляче шпигнути колючкою із веселого пучка. А в пучку тім велика колекція колючок і для ледарів, і для забіяк, і для бешкетників, і для брехунців та недбайличків. Для всіх них відкрила свій медпункт медсестра Їжачиха у газеті «Зірка» ще в 1958 році. «Хворим» на шкідливі недуги, як для дітей, так і для дорослих, прописувались ліки-колючки: «антиледарин», «шпички для язичка», різні припарки. Особливе місце у творчості поетеси займали вірші про працю.

Важко про чудову, щедро обдаровану людину говорити в минулому часі. 16 серпня 1993 року на 84-му році життя, обірвалася її земна стежина. Та пам'ять про відому українську поетесу світла, як і світлою була усмішка майстрині, дарована найулюбленішому, найприскіпливішому – юному читачеві. Літературна спадщина – понад 40 книжок віршів, біля 30 п’єс, десятки пісень і оповідань, чимало з них перекладено російською, білоруською та іншими мовами. Творчість різноманітна, багатогранна – приказки, скоромовки, вірші, п’єси, пісні.

Пропрацювала в літературі Інна Костівна більше 50 років. Але в гуморі і сатирі, поезії для дітей розкрила себе поетеса найбільше.

Жанри

Підписатися на новини

.