Гловацька Катерина Іванівна

Гловацька Катерина Іванівна

(27.09.1921 р.)

Відома українська перекладачка, прозаїк, літературознавець, кандидат філологічних наук, член
Спілки письменників України

Народилася в Охтирці, в родині агро­нома. Закінчила місцеву десятирічку. Вищу освіту здобула на філологічному, факультеті Київського держуніверситет ту ім. Т. Г. Шевченка /1945р./ Обіймала редакторську посаду на Українському радіо, завідувала редакцією зарубіжної літератури видавництва "Веселка". Потім працювала викладачем у Київському державному Інституті культури, де захистила дисертацію, стала кандидатом філологічних наук, доцентом. На початку шестидесятих років захопилася перекладацькою діяльністю, бо бездоганно володіла російською, німецькою, польською мо­вами. Коло її творчих інтересів простяглеся від глибокої античності до нашо­го сьогодення. Найбільше К.Головацька переклала творів відомих німецьких авторів. Зокрема, повість Г.Фаллади "Страшні гості" /1962/, роман Г.Вайзенборна "Месник" /1964/, повісті Ф.Дюрренмата "Суддя та його кат", "Обіцянка", "Аварія" /1970/, К.Брукнера "Золотий фараон" /1973/, Е.Кестнера "Еміль і детективи" /1978/ та інші.

Особливо плідними для К.І.Гловацької були вісімдесяті роки. Вона стала автором перекладу надзвичайно популярного роману Е.М.Ремарка "На Західному фронті без змін", книги Г.Канта "Ак­товий зал".

Чимало творів К.Гловацької присвячені періоду античності. Як перекладачка, вона дотримувалась суворих правил, відстоювала новаторський дух часу, принцип максимального наближення до оригіналу.

Творчість К.Гловацької не була без­хмарною. В шістдесяті роки відчувалися утиски української словесності і перекладацької діяльності також. Завідуючи в той же час редакцією зарубіжної літератури видавництва "Веселка", вона наполегливо відстоювала переклади А.Перепаді, "пробивала" твори В.Стуса та інших літераторів, які мислили прогресивно, неординарно. Директивні органи цього не проминули. Тому в 1971 р. К.Гловацькій довелося піти з видавничої роботи. Вона - одна з тих хто не піддався владі тоталітаризму, сміливо відстоювала національну культуру, мову, права українського письменника.

Твори автора

Жанри

Підписатися на новини

.