Гобіт, або Мандрівка за Імлисті Гори

Анотація

Одного разу чарівник Ґандалф завітав до добропорядного гобіта Більбо Беггінса (варіанти перекладів: Торбінс, Злоткінс) і позначив його помешкання символом, який значив, що тут мешкає досвідчений викрадач, який шукає роботу. Через цей знак до нього згодом завітали гноми: Торін Дубощит (варіанти перекладу: Дубовий Щит, Оукеншильд), Балін, Двалін, Філі, Кілі, Біфур, Бофур, Бомбур, Дорі, Норі, Орі, Оїн і Глоїн. Вони розповіли, що вирушають за скарбом діда й батька Торіна Трора і Траїна, захованим у горі Еребор і під охороною дракона Смаугом (варіант перекладу: Смог). Ґандалф мав карту. Гномам і чарівникові ж вдалося вмовити Більбо піти з ними, хоч він не хотів і не вмів того, що від нього вимагалося.
Уп'ятнадцятьох вони вирушають у довгу подорож. Дорогою їм зустрічаються ельфи Елронда, і їхній правитель підказує їм шлях. Але попереду на них чекає багато небезпек. Спершу вони потрапляють у полон до трьох тролів: Берта, Тома і Вілла, але Ґандалф перемагає їх розумом, рятуючи компанію. Втікаючи від розлючених грозою велетнів, мандрівники ховаються в печері. Там їх захоплюють у полон гобліни, але гноми вбивають ватажка своїх ворогів, Великого Ґобліна. У печерах Більбо відстає від комапанії і знаходить Перстень із чудовою властивістю: надівши його, можна ставати невидимим. В потемках печери він зустрічає дивну істоту— Ґолума, яка хоче його зжерти. Готуючись до нападу, Ґолум розпочинає гру в загадки з Більбо, і Більбо перемагає, але Ґолум, а саме він загубив Перстень, здогадується, що той у Більбо, і починає готитву за гобітом. Більбо щастить утекти, як від Ґолума, так і від ґоблінів, і врешті відшукати гномів. Це підносить його в очах супутників, які раніше йому не дуже довіряли. Однак погоня за мандрівниками продовжуєтья—до гоблінів приєднуються вовки-варґи. Врятуватися пощастило тільки з допомогою велетенських орлів. Ґандалф приводить шукачів до перевертня-ведмедя Беорна, у якого вони дістають коней, щоб доїхати до Лихоліссі. Тут Ґандалф їх залишає і їде у своїх справах, на поєдинок із Некромантом.
У Лихоліссі гобіту доводиться рятувати гномів від величезних павуків. Бомбур падає в Чорну річку і засинає. А згодом гноми стають в'язнями лісових ельфів Трандуїла. Гобіт знову визволяє своїх друзів, і вони всі разом нарешті дістаються до Озерного міста, де їх спершу приймають як героїв. Знайшовши вхід до печери, гноми посилають Більбо всередину. Там Більбо заводить розмову з драконом. Розлючений Смауг вилітає, щоб знищити Озерне місто, але його вбиває лучник Бард (варіант перекладу: Берд). Гноми потрапляють у скарбницю, де Більбо отримує свою частку: кольчугу з мітрилу та золото. Тут він знаходить великий коштовний камінь, якого шукає Торін, не бажаючи нікому віддавати його, але гобіт лишає його собі.
Гору беруть в облогу люди Озерного міста і лісові ельфи, які теж прагнуть частини скарбів. Торін викликає на допомогу свого родича Даїна. Щоб запобігти війні Більбо потай віддає камінь людям і зустрічає Ґандалфа. Той прибув, щоб попередити всіх про навалу ґоблінів та варґів. Торін, дізнавшись про вчинок Більбо, дуже сердиться на гобіта. Розпочинається фінальний бій. На допомогу гномам прибувають гноми Даїна, Беорн та орли. Більбо пропускає битву тому, що йому в голову потрапляє камінь. У бою гинуть Торін, Філі та Кілі. Нарешті битва виграна. Скарб ділять чесно, і всі повертаються додому. Тут на гобіта чекає несподіванка—скотиставшись зникненням Більбо, його родичі Лякошель-Беггінси відкрили аукціон з продажу його майна. Після повернення гобіта додому до нього почали погано ставитись, але він став багатшим.
Книга закінчується візитом до оселі Більбо Ґандалфа та Баліна. Повечерявши, вони закурили люльки, і Більбо вимовив: «Ось і добре».

Зміст

Гобіт, або Мандрівка За Імлисті Гори
Розділ перший НЕСПОДІВАНІ ГОСТІ
Розділ другий. СМАЖЕНА БАРАНИНА
Розділ третій. КОРОТКИЙ ПЕРЕПОЧИНОК
Розділ четвертий. ПО ГОРАХ І ПОПІД ГОРАМИ
Розділ п'ятий. ЗАГАДКИ В ПІТЬМІ
Розділ шостий. З ВОГНЮ ТА В ПОЛУМ'Я
Розділ сьомий. ДИВНИЙ ПОСТІЙ
Розділ восьмий. МУХИ ТА ПАВУКИ
Розділ дев'ятий. В ДІЖКАХ НА ВОЛЮ
Розділ десятий. ТЕПЛА ЗУСТРІЧ
Розділ одинадцятий. НА ПОРОЗІ
Розділ дванадцятий. РОЗМОВА З ДРАКОНОМ
Розділ тринадцятий. ДЕ СМАУГ?
Розділ чотирнадцятий. ВОГОНЬ І ВОДА
Розділ п'ятнадцятий. НАСУВАЮТЬ ХМАРИ
Розділ шістнадцятий. НІЧНИЙ ЗЛОДІЙ
Розділ сімнадцятий. БУРЯ
Розділ вісімнадцятий. ПОВЕРНЕННЯ
Розділ дев'ятнадцятий. ОСТАННІ МИЛІ
Київ
Веселка
1985
Мова: Українська

Поділіться вашими враженнями про книгу

.